Dyktando 2019 – wyniki

         Dwudniowe planetarne zmagania z ortografią dobiegły końca. Kilkadziesiąt osób, 3 najeżone dziesiątkami pułapek ortograficznych dyktanda i aż pięcioro zwycięzców – oto bilans Dyktanda 2019 w Planecie 11.

           Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 lutego) odwiedzili naszą bibliotekę miłośnicy ortograficznych łamigłówek. Zanim, w czwartek, do walki z błędami przystąpiła ortograficzna waga ciężka, w przeddzień językowego święta zmierzyli się ze sobą, w dwóch kategoriach wiekowych, młodzieżowcy. Oba dyktanda, napisane przez polonistkę i korektorkę Milenę Macul a odczytane przez specjalistkę od savoir-vivre’u Iwonę Bogdan, dotyczyły zimowej tęsknoty za wiosną. Wśród najmłodszych dzieci ex aequo zwyciężyły 9-letnie Alicja Klimczyk i Nina Olechnowicz. W grupie starszej najlepsze okazały się Barbara Kotlińska i Zuzia Stankiewicz (drugie zwycięstwo z rzędu), które – mimo trudnego tekstu – popełniły tylko po dwa błędy.
           Dyktando dla najstarszych tym razem stworzył Łukasz Staniszewski, olsztyński pisarz i dramaturg współpracujący z Radiem Olsztyn, a opiekę językową sprawowała dr Iza Matusiak-Kempa z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM. Treść przeczytała Marta Jogunica, aktorka występująca na deskach sceny Teatru im. Stefana Jaracza.
           Przepełniony ironią tekst dotyczył diety cud opartej na soku z bukszpanu. Najlepiej z nietypowym napojem poradził sobie Arkadiusz Kleniewski, zwycięzca ogólnopolskich dyktand w Warszawie i Krakowie, który – tym razem z jednym błędem na koncie (słowo „niebiesko-srebrny” napisał bez łącznika) po raz trzeci (!) zwyciężył w naszych zmaganiach. Po dyktandzie Łukasz Staniszewski, podczas krótkiego spotkania autorskiego prowadzonego przez Ewelinę Zdancewicz-Pękalę, przybliżył publiczności swoją twórczość i poglądy na tworzenie tekstu pisanego.
           Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom! A tych, którym się tym razem nie poszczęściło, zapraszamy za rok.

Impreza została została dofinansowana ze środków Gminy Olsztyn.

WYNIKI:

Dyktando „Dzieci wiedzą, co piszą” 2019:
kat. do lat 9 – Alicja Klimczyk i Nina Olechnowicz (ex aequo)
kat. 10-12 lat. – Barbara Kotlińska i Zuzia Stankiewicz (ex aequo)

ZWYCIĘZCA DYKTANDA 2019
Arkadiusz Kleniewski

Obejrzyj treść tegorocznych dyktand:

FOTOGALERIA:


Relację z imprezy można także przeczytać/obejrzeć/posłuchać na stronach lokalnych mediów:
Radio Olsztyn
TVP 3 Olsztyn
Olsztyn 24
Olsztyn 24

Może Ci się również spodoba