Dyskusyjny Klub Książki – przeczytane pozycje

KSIĄŻKI PRZECZYTANE W 2017r.

 

David Nicholls Jeden Dzień

Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona – zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On – superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. Jemu natychmiast udaje się to, o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu…
Jest rok 1988. 15 lipca. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc. Następnego dnia każde pójdzie w swoją stronę. Gdzie będą w ten dzień za rok? Za dwa lata? I każdego następnego roku? Czy mają szansę spotkać się, a jeśli tak, to czy będzie im ze sobą po drodze? Na podstawie książki powstał film z Anne Hathaway i Jimem Sturgessem w rolach głównych.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2011


Joanna Szczepkowska Fragmenty z życia lustra

Tajemnicze i intrygujące historie z pozoru zupełnie zwykłych ludzi. W swych opowieściach Joanna Szczepkowska dotyka tematów, które fascynują od zawsze, pyta, kto może powiedzieć o człowieku więcej lekarz czy uzdrowiciel, czy na nasze najważniejsze pytania odpowie nauka czy parapsychologia, jak możliwa jest miłość i bliskość z drugim człowiekiem, jak radzimy sobie z poznawaniem świata i siebie. Autorka z niezwykłą przenikliwością obserwuje ludzi, świetnie konstruuje fabułę swych opowieści, dozuje napięcia i potrafi wywołać dreszcz emocji oraz zaskoczenie.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie


Umberto Eco Temat na pierwszą stronę

„Temat na pierwszą stronę” zawiera umiejętnie połączone elementy political fiction, thrillera, romansu i gorzkiej groteski. Główny bohaterem jest pięćdziesięcioletni życiowy nieudacznik, któremu pewnego dnia 1992 roku niejaki Simei składa niecodzienną propozycję. Przez rok Colonna ma być świadkiem przygotowań do publikacji pierwszego numeru nowego dziennika, a potem opisać je w bestsellerowej książce. Kłopot w tym, że ów dziennik jest blefem. Mimo, że Colonna zdaje sobie sprawę z oszustwa, podejmuje się zadania. Wchodzi w swoją rolę i spotyka się z przypadkowo dobraną grupą dziennikarzy „nowej” gazety. Poznaje wzorcowego dziennikarza śledczego Braggadocia, specjalizującego się w zadawaniu głupich pytań Cambria oraz inteligentną trzydziestolatkę Maię, której pojawienie się ma bardzo przyjemne konsekwencje. Wszyscy rozmawiają o tym, jak powinien wyglądać nowy dziennik. Proste sformułowania, łatwe krzyżówki, optymistyczne horoskopy oraz treści tylko takie, które odpowiadają wydawcom gazety… Tymczasem niezmordowany Braggadocio dopracowuje szczegóły swojego odkrycia, jest bowiem przekonany, że udało mu się połączyć w logiczną całość najmroczniejsze tajemnice historii Włoch ostatnich 50 lat: domniemania, że Mussolini przeżył; terror Czerwonych Brygad; przypuszczalne zabójstwo Jana Pawła I; watykańskie afery bankowe. Jego założenia wydają się wyssane z palca tylko do czasu…

źródło opisu: www.empik.com 


 

KSIĄŻKI PRZECZYTANE W 2016r.

atticus-craftsmanMamen Sànchez Zupełnie niespodziewane zniknięcie Atticusa Craftsmana

Atticus Craftsman w każdą podróż zabiera zapas earl greya i podręczną biblioteczkę. Również do Madrytu, gdzie ma zamknąć upadające wydawnictwo. Jednak nie spodziewa się, że załoge stanowią przedsiębiorcze (i niezwykłej urody) kobiety, które gotowe są posunąć się do wszystkiego, by ocalić firmę. Na przykład do porwania. Po Atticusie nagle ginie wszelki ślad. Śledztwo jest trudne, bo inspektor sprawia wrażenie, jakby wcale nie chciał go zakończyć, a Atticus, z jakichś powodów, wcale nie chce się dać odnaleźć. Choćby miał zaryzykować nawet wyczerpanie zapasów earl greya.

źródło opisu: www.mediarodzina.pl


przyjaciolka-z-mlodosciAlice Munro  Przyjaciółka z młodości

„Przyjaciółka z młodości” to dziesięć niezwykłych, hipnotyzujących czytelnika opowiadań o tym, co dla każdego z nas najważniejsze, ale i najbardziej tajemnicze: o miłości, tęsknocie, umieraniu, przypadkach rządzących naszym życiem… Prawdziwa literacka uczta dla wielbicieli magii słowa i niezapomnianych wrażeń.

źródło opisu: www.empik.com


44-scotland-streetAlexander McCall Smith   44 Scotland Street

Pierwszy tom cyklu wprowadza w atmosferę kamienicy w eleganckiej części Edynburga, zamieszkałej przez bogatych burżujów i nieco zblazowanych artystów, studentów i poetów. Każde mieszkanie zajmuje interesujące postaci: Pat to młoda wieczna studentka w związku z Brucem – superprzystojnym, nieprzewidywalnym i narcystycznym fanem rugby, Irena – pełna pretensji elegantka, matka pięcioletniego Bertiego, dziecka geniusza, który podpalił gazetę czytającemu ją ojcu i poddany jest terapii u znanego edynburskiego psychoanalityka. Wszystko zaś obserwuje i komentuje bystra i tajemnicza Domenica MacDonald. Przyjaźni się ona z wieloma lokalnymi osobistościami. Wraz z bohaterami odwiedzamy okoliczne bary i puby. Spotykamy barwną klientelę – znanego pisarza Iana Rankina czy głośnego polityka Toma Dallyella.

źródło opisu: wydawnictwo MUZA


bezslowMia Sheridan Bez słów

Czy są takie rany, których miłość nie zdoła uleczyć?
Archer, obarczony niewypowiedzianym cierpieniem, mieszka w swojej samotni blisko lasu. Jest przekonany, że tylko tyle mu zostało. Do sennego, pobliskiego miasteczka przybywa Bree. Dziewczyna liczy na to, że w końcu odnajdzie rozpaczliwie poszukiwany spokój. Gdy spotyka Archera, jej początkowa nieufność zamienia się w rosnącą fascynację outsiderem. Próbując przedrzeć się przez warstwy niedostępności i dzikości, jakimi Archer przez lata zasłaniał się przed innymi, Bree powoli rozbiera go z kolejnych tajemnic. Czy budzące się w ciszy uczucie uwolni ich od bolesnej przeszłości?

źródło opisu: www.znak.com.pl


 Szczepan Twardoch Morfina Twardoch_Morfina_Nike-Paszport_m

Konstanty Willemann, warszawiak, lecz syn niemieckiego arystokraty i spolszczonej Ślązaczki, niewiele robi sobie z patriotycznych haseł i tradycji uświęconej krwią bohaterskich żołnierzy. Jest cynikiem, łajdakiem i bon-vivantem. Niewiernym mężem i złym ojcem. Konstanty niechętnie bierze udział w kampanii wrześniowej, a po jej klęsce również wbrew sobie zostaje członkiem tajnej organizacji. Nie chce być Polakiem, nie chce być Niemcem. Pragnie jedynie zdobyć kolejną buteleczkę morfiny i żyć swoim dawnym życiem bywalca i kobieciarza. Przed historią jednak uciec się nie da. Szczepan Twardoch w Morfinie osiągnął rzecz rzadką w polskiej prozie – wykreował antybohatera, którego nie sposób nie lubić. Młody pisarz tak jak najwięksi – Witkacy, Gombrowicz, Littell – potrafi ukazać słabego, rozdartego człowieka wplątanego w wielką historię.  Szalona, transowa i odważna powieść.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012


xavras-wyzryn-i-inne-fikcje-narodowe-b-iext8611556Jacek Dukaj Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe

Rajd atomowy na Moskwę, proces jednej dwunastej tyrana, eksperyment racjonalnego antysemity, kabalistyczny Spisek Koronacyjny – oto wydarzenia, jakich świadkiem jest czytelnik opowiadań Jacka Dukaja. Xavras Wyżryn i Gotyk, a także teksty najnowsze Przyjaciel prawdy i Sprawa Rudryka Z. pokazują, jak zanika granica między wojną a terroryzmem, rozumem i wiarą, człowiekiem i narodem, bohaterem i potworem…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/